Šest způsobů, jak na vypadávání vlasů u mužů
Vypadávání vlasů je častým problémem mužů a mnohdy se začíná projevovat už u třicátníků. Na řídnutí vlasů trpí více než polovina mužské populace nad 50 let. Řada z nich tento problém řeší vyholením hlavy, ale samozřejmě ne každému holá hlava sluší. Ti, které plešatá hlava neláká, mají naději. Transplantace vlasů je jedním z řešení, ke kterému se ale většina mužů nedonutí, ať už z finančních či jiných důvodů. Jak tedy zpomalit nebo úplně zastavit padání vlasů? V článku se podíváme na příčiny vypadávání vlasů u mužů a představíme vám efektivní řešení, která můžete vyzkoušet.
Příčiny řídnutí vlasů – proč my chlapi plešatíme?
Vypadávání vlasů u mužů je často spojováno především s genetickými faktory a hormonálními změnami. Nejčastější příčinou je dědičná vloha k plešatění, kterou podporuje hormon dihydrotestosteron (DHT). Tento hormon způsobuje ztenčení vlasů a postupné zkracování jejich životního cyklu. Vedle genetiky mohou vypadávání vlasů u mužů ovlivňovat také stres, nevyvážená strava, nedostatek vitamínů a minerálů, nadměrné používání agresivních produktů pro vlasy a špatné péče o vlasovou pokožku.
Za vypadáváním vlasů mohou být i zdravotní problémy. Onemocnění štítné žlázy může vést k nerovnováze hormonů štítné žlázy, což přispívá ke změnám struktury, tloušťky a hydratace vlasů. Tento proces, pokud nedochází k léčení, může způsobit řídnutí vlasů nebo dokonce vytvoření plešatých míst. Vypadávání vlasů mohou způsobovat také některé léky na předpis – nejčastěji beta-blokátory, antidepresiva či léky na ředění krve.
Způsoby, jak si poradit s vypadáváním vlasů
Naštěstí existují způsoby, kterými můžete minimalizovat vypadávání vlasů nebo úplně proces plešatění zastavit. Některé z těchto tipů mohou vyžadovat změnu životního stylu, ale pravděpodobně jste na tuto výzvu více než připraveni. Pojďme se podívat na šest způsobů, jakým můžete snížit potenciál vypadávání vlasů.
1. Zlepšete svůj jídelníček
K určité ztrátě vlasů dochází v důsledku špatného stravování. Chcete-li podpořit zdravý růst vlasů, je ideální začít tím, že se podrobně podíváte na to, co jíte. Zaměřit byste se měli na konzumaci potraviny bohatých na základní vitamíny a minerály.
Vitamín A
Začneme hezky podle abecedy vitaminem A. Vitamin A pomáhá při produkci kožního mazu, který je životně důležitý pro pokožku hlavy, aby si udržela přiměřenou vlhkost pro růst vlasů. Fantastickými zdroji vitaminu A jsou např. mrkev, kapusta, lesní plody, sladké brambory či vnitřnosti.
Vitamín B
Vitamin B je dalším důležitým vitamínem pro růst vlasů. Pomáhá transportovat železo a kyslík do vlasové pokožky, což je nezbytné pro cyklus růstu vlasů. Mezi skvělé zdroje vitamínu B patří fazole, kuřecí maso, ryby, tmavá listová zelenina a vejce.
Vitamín E
Vitamin E je nezbytný pro pevnost a pružnost vlasů, což umožňuje vlasům odolat každodennímu působení okolních vlivů prostředí. Chrání vaše vlasy a pokožku hlavy před oxidačním stresem, který může oslabit vaše prameny vlasů a vést ke snížení počtu produktivních vlasových folikul. Avokádo, arašídy, mandle, špenát a brokolice jsou vynikajícími zdroji vitamínu E.
Protein / Bílkoviny
Dieta bohatá na bílkoviny také pomáhá s omezením procesu vypadávání vlasů. Nedostatečná konzumace bílkovin může přispět k vypadávání vlasů. Mezi vynikající zdroje bílkovin patří ryby, kuřecí maso, tofu, tempeh nebo třeba hovězí maso.
Zinek
K postupnému plešatění může přispět i nedostatek zinku. Vyhýbat bychom se měli i doplňkům stravy obsahujícím velké množství zinku, které mohou rovněž vyvolat nežádoucí vypadávání vlasů. Vaším cílem by proto měl být dostatečný příjem zinku z běžné stravy. Mezi skvělé zdroje zinku patří vejce, špenát, hovězí maso, ústřice a čočka. Zinek pomáhá se správnou funkcí mazových žláz a je fantastický pro obnovení pokožky hlavy, která může být poškozena z důvodu nepříznivého vlivu okolí.
Pokud nezvládáte kvůli nabitému programu nebo z jiného důvodu dodržovat vhodný jídelníček, je možné si dopomoci doplňky stravy. Vhodným doplňkem jsou vitamíny na růst vlasů (a také vousů) Angry Beards, které kromě vitamínů a dalších potřebných látek obsahují také přesně doporučenou denní dávku zinku, kterou je dle Evropského úřadu pro bezpečnosti potravin (EFSA) pro dospělého člověka 10 miligramů. Maximální tolerovaný příjem zinku je dle EFSA 25 mg denně.
Nejen díky živinám přijímaným ze stravy můžete vlasům zajistit potřebnou výživu. Vyživující olej na vlasy AMOERI je tvořený z čistě přírodních složek pocházejících z kontrolovaného organického pěstování a je bohatý na zdravé tuky, vitamíny a minerály. Díky tomuto oleji dodáte vlasům a pokožce potřebné živiny, které potřebují pro svůj zdravý růst.
2. Hydratujte se
Nepodceňujte důležitost pití dostatečného množství vody. Tělo, které je nedostatečně hydratované, má větší sklon k vypadávání vlasů. Vaše vlasová pokožka potřebuje dostatečné množství hydratace, aby podpořila cyklus růstu vlasů a udržela vlasové folikuly bez stlačení, ke kterému dochází při nedostatečné míře hydratace a tím dochází k potlačení produkce vlasů. Dospělí by měli denně vypít minimálně 1,5 litru čisté vody, doporučené množství je mezi 2-4 litry vody za den.
3. Nestresujte se
Věřte tomu nebo ne, vysoká úroveň stresu může způsobit zkázu na vašich vlasových folikulech. Studie ukazují, že příliš mnoho stresu může destabilizovat vaši hormonální hladinu a narušit tak cyklus růstu vlasů. Pokud nedojde ke stabilizaci hladiny hormonů během několika měsíců, projeví se to mimo jiné vypadáváním vlasů. Pokud vás stres tíží, je zapotřebí najít zdravý způsob, jak se s ním vyrovnat nebo se jej zbavit úplně, abyste zabránili jeho nežádoucím účinkům nejen na vašich vlasech.
4. Omezte zahřívání vlasů a pokožky hlavy
Pokud často používáte k úpravě vlasů fén nebo horkovzdušný kartáč, vaše vlasy mohou být pod náporem tepla oslabeny a tím náchylnější jsou k lámání. Snažte se jejich používání omezit nebo zcela vyloučit ze svého rituálu. Nechávejte vlasy raději schnout na vzduchu, nebo pokud potřebujete vlasy vysušit rychle, pak vysoušejte vlasy na nízkou teplotu. Při sušení vlasů ručníkem je intenzivně netřete, ale spíše jemně pomačkávejte. Ideálním pomocníkem proti lámání vlasů je olej na vlasy – za vyzkoušení určitě stojí luxusní olej na vlasy od tradiční anglické značky MORGANS.
5. Masáže pokožky hlavy
Masáž pokožky hlavy může být nejen příjemná, ale také velmi prospěšná pro růst vlasů. Masáže pokožky hlavy pomáhají zvýšit cirkulaci pokožky hlavy, díky které se přenášejí životně důležité živiny jako je kyslík, železo a vitamín B. Ty jsou nezbytné pro zdravý růst vlasů. Navíc jsou masáže jednou s možností posílení vztahu s vaším protějškem.